Założenia matury w formule od 2023 roku

Podczas cyklu webinariów nasi eksperci przyjrzeli się założeniom matury w formule od 2023 roku.
Podpowiedzieli, jakie strategie pracy z przyszłymi maturzystami przyjąć, aby dobrze ich przygotować do egzaminów z poszczególnych przedmiotów.

Zaprezentowano również nowe rozwiązania maturalne z cyfrowym wspomaganiem nauki – NOWA Teraz matura!

Webinaria są skierowane do nauczycieli szkół średnich przygotowujących uczniów do matury w formule od 2023 roku.

Webinarium z fizyki

 

Matura 2023. Fizyka

W webinarze prowadząca przedstawia analizę wytycznych dotyczących matury z fizyki w 2023 roku, opowiada o tym, co sprawdza arkusz maturalny z fizyki oraz o zasadach oceniania matury, a ponadto analizuje przykładowe zadania z informatora maturalnego i arkusza pokazowego.

Barbara Górska – Nauczyciel fizyki, egzaminator, autorka i współautorka zestawów egzaminacyjnych, zbiorów zadań i poradników metodycznych.

Webinarium z geografii

 

Matura z geografii 2023

W webinarium prowadzący porównuje formuły matury z geografii w roku 2023 z dotychczasową, opowiada o wymaganiach maturalnych w kontekście podstawy programowej oraz analizuje pokazowy arkusz CKE.

Mirosław Mazur – nauczyciel geografii i geoinformatyki w Zespole Szkół nr 1 w Kozienicach, autor publikacji dydaktycznych dla różnych poziomów nauczania. Od wielu lat pracuje jako egzaminator-weryfikator na egzaminie maturalnym z geografii.

Webinarium z języka polskiego

 

Idzie nowe, czyli jak skutecznie przygotować uczniów do nowej matury z języka polskiego?

Prowadzący webinarium opowiada o swoich refleksjach po maturze w 2022 roku, organizacji matur w 2023 i 2024 oraz umiejętnościach sprawdzanych na maturze 2023 i 2024, a także prezentuje przykłady i propozycje ćwiczeń dotyczących nowych typów zadań maturalnych, z uwzględnieniem tego, na co zwracac uwagę podczas codziennej pracy z uczniem.

Dariusz Martynowicz – nauczyciel języka polskiego, wyróżniony w konkursie im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata”; Nauczyciel Roku 2021, edukator, trener. Fascynat kreatywności i nowoczesnych technologii. Zwycięzca wielu ogólnopolskich konkursów dotyczących wykorzystania ICT w szkole i fan projektów interdyscyplinarnych oraz relacyjności w edukacji i pracy projektowej.

Webinarium z biologii

Matura z biologii 2023 – trochę nowa i trochę stara

W webinarium prowadząca opowiada o wymaganiach egzaminacyjnych w kontekście podstawy programowej z biologii, elementach stałych i nowościach w strukturze arkusza maturalnego z biologii (na przykładzie arkusza modelowego z marca 2022), elementach znanych i lubianych (lub nie) w maturze z biologii, ponadto zwraca uwagę na elementy znane od niedawna i wymagające więcej czasu i uwagi uczniów i nauczycieli, a także podzieli się informacjami na temat planowanych działań CKE i innych instytucji edukacyjnych (ośrodki doskonalenia nauczycieli, wydawnictwa) wspierających nauczycieli i uczniów w przygotowaniach do nowej matury z biologii.

Urszula Poziomek – wieloletnia, dyplomowana nauczycielka biologii, doradczyni metodyczna w zakresie biologii, specjalistka ds. badań i analiz w Instytucie Badań Edukacyjnych, ekspert w zakresie matury z biologii w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, współautorka wielu publikacji naukowych i upowszechniających. Obecnie nauczycielka-konsultantka w MSCDN w Warszawie.

Webinarium z matematyki

Nowe i najnowsze na maturze 2023 z matematyki

Prowadzący opowiada o refleksjach nauczycieli po maturze 2021 i organizacji matur 2023 i 2024, a także na podstawie arkusza pokazowego CKE zwróci uwagę na umiejętności sprawdzane na maturze 2023 i 2024 oraz nowych typach zadań maturalnych.

Jerzy Janowicz – autor podręczników i publikacji okołopodręcznikowych oraz publikacji wspierających przygotowania do egzaminów. Doświadczony nauczyciel i doradca metodyczny. Egzaminator egzaminu ósmoklasisty i matury. Autor i prowadzący wielu warsztatów z dydaktyki matematyki.

Webinarium z historii

Matura z historii 2023

Prowadząca webinarium porównuje formuły matury z historii w roku 2023 z dotychczasową, analizuje wymagania maturalne w kontekście podstawy programowej oraz analizuje arkusz pokazowy CKE.

Anita Woźnica – nauczyciel, egzaminator, arbiter egzaminacyjny, autor materiałów dydaktycznych.

Zobacz także